Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak zaplanować wesele krok po kroku?

15 sierpnia 2018 jak zaplanować wesele by było udane


Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary. Początek nowej drogi, kolejny etap w życiu, budowanie nowej rodziny… Chcielibyśmy ten dzień uczcić w szczególny sposób. Zabieramy się zatem za organizację wesela, aby świętować tę uroczystość wraz z bliskimi. Tylko… od czego zacząć? Planowanie wesela to ciężkie zadanie – przygotuj się na dużo stresu, problemów i konfliktów. Jednak z dobrym planem wszystko powinno pójść łatwiej. A więc – jak zaplanować wesele?

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, jest wybór daty. Może to być konkretny i wymarzony dzień, który ma dla Was istotne znaczenie. Jeżeli chcecie, możecie zdecydować się na ślub w rocznicę początku związku czy innego ważnego dla Was dnia. Musicie też podjąć decyzję co do pory roku. Jesienne czy zimowe wesela mają wiele uroku. Przy wyborze daty warto rozważyć inne dni niż sobota. Coraz więcej par decyduje się na ślub na przykład na dzień przed Bożym Ciałem bądź w inne długie weekendy i święta. To zdecydowanie ułatwia dalszą organizację, ponieważ jest większe prawdopodobieństwo, że ten termin będzie jeszcze niezajęty – dzięki temu bez większych trudności wynajmiemy upatrzony lokal czy zespół muzyczny. Jest jeszcze jedna zaleta takiego rozwiązania – często pozwala zaoszczędzić, ponieważ w te mniej popularne daty można wynająć usługodawców nieco taniej.
Razem z datą powinniśmy też zacząć ustalać ogólną wizję wesela. Czy chcemy je robić w tradycyjnej formie, czy może stawiamy na nowoczesność? Czy zależy nam na jakiejś imprezie tematycznej? Ustalona wspólna wizja pomoże Wam szybciej podejmować kolejne decyzje. Na samym początku koniecznie sporządźcie też listę gości. Przede wszystkim chodzi tutaj o ich liczbę – czego innego będziecie oczekiwać przy organizacji niewielkiego wesela na kilkadziesiąt osób niż przy imprezie na czterysta gości. Zastanówcie się, czy chcecie skorzystać z usług konsultanta ślubnego – jeżeli tak, dogadajcie się z wybraną firmą na około rok przed ślubem.

Rezerwacja sali

Jeżeli wybraliśmy już datę, powinniśmy skierować się do kościoła lub do urzędu cywilnego, aby ją zarezerwować. Potem możemy zacząć poszukiwania wymarzonego lokalu. Pamiętajmy, że w większości z obleganych sal termin musimy rezerwować nawet do dwóch lat wcześniej. Nie zwlekajmy więc z rezerwacją! Przy wyborze lokalu oczywiście w pierwszej kolejności patrzymy na to, jak się prezentuje zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Jednak często ważniejszym czynnikiem, który powinien zadecydować o wyborze konkretnej sali jest… jedzenie. To dobre jedzenie oraz muzyka sprawiają, że wszyscy goście wychodzą z wesela zadowoleni. Nawet, jeżeli lokal nie zachwyca nas w stu procentach, warto rozważyć pójście na małe ustępstwa i rezerwację, jeżeli oferuje naprawdę dobre jedzenie. Przy wyborze sali zwróćmy uwagę też na rozplanowanie przestrzeni – niektórzy wolą, żeby stoły i miejsce do tańczenia były od siebie oddzielone, innym zależy na tym, aby je połączyć. Zastanówmy się wcześniej nad tym, jakie są nasze preferencje.

Na 8-10 miesięcy przed ślubem pamiętajcie także o rezerwacji firmy dekorującej kościół oraz salę weselną.

Zespół, fotograf, kamerzysta…

Macie poprzednie kroki za sobą? To teraz pora na rozglądanie się za resztą wykonawców. Jeżeli zależy nam na dobrym zespole i fotografie, zarezerwujmy ich wkrótce po rezerwacji sali. To pozwoli nam uniknąć brania niekoniecznie profesjonalnego usługodawcy na siłę, bo już wszyscy pozostali są zajęci… Na tym etapie też warto się zastanowić, czy chcemy skorzystać z usług kamerzysty.

Suknia i garnitur – kiedy zacząć szukać?

To, kiedy zaczniemy poszukiwania sukni, zależy w dużej mierze od oczekiwań panny młodej. Jeśli chciałaby szyć suknię na miarę, musi zaplanować na to nieco więcej czasu. Przyjęło się jednak, że warto rozglądać się za suknią mniej więcej na 10 miesięcy przed ślubem. To daje nam czas na ewentualne poprawki. Garnitur dla pana młodego możemy kupić później – niektórzy potrafią zostawić ten zakup nawet do dwóch miesięcy przed uroczystością.

Pozostałe kwestie

Na około cztery czy pięć miesięcy przed ślubem załatwcie kwestię zaproszeń. Ustalcie ostateczną liczbę gości i wybierzcie firmę, która zaprojektuje i wydrukuje zaproszenia. Następnie możecie chwilę odpocząć – za pozostałe organizacyjne kwestie możecie zabrać się tak naprawdę na trzy miesiące przed ślubem. Na tym etapie na pewno należy zacząć od rozdania zaproszeń. Panna młoda powinna także zająć się wyborem wizażystki oraz fryzjerki. Pamiętajcie też o wyborze obrączek. Pomyślcie o transporcie dla siebie oraz dla gości, uwzględnijcie ewentualne organizowanie noclegu dla bliskich. Na miesiąc lub dwa przed ślubem przypomnijcie o sobie zespołowi, fotografowi oraz kamerzyście. Ustalcie wszelkie szczegóły, mówcie wprost o swoich oczekiwaniach np. związanych z repertuarem muzycznym. Ustalcie odpowiednie menu oraz nakrycie stołu. Na miesiąc przed uroczystością zamówcie tort oraz ewentualne inne atrakcje – fotobudkę, animacje dla dzieci, księgę gości. Na miesiąc przed ślubem dopnijcie wszystkie kwestie – jeszcze raz ustalcie szczegóły ceremonii z księdzem oraz usługodawcami na weselu.

slubnezaplecze

Zespół Slubnezaplecze.pl to grupa ekspertów i pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści pomagające w organizacji wymarzonego ślubu i wesela. Nasze poradniki pełne są praktycznych wskazówek i inspiracji, które ułatwiają przygotowanie tego wyjątkowego dnia. Dbamy o to, aby każda para mogła cieszyć się niezapomnianymi chwilami i pięknymi wspomnieniami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jubiler w Krakowie
Obrączki - symbol wiecznej miłości i najważniejszy element ślubu
trendy w makijażu oczu

Jesteś zainteresowany reklamą?