Stałym elementem ślubnej ceremonii jest wzajemne zakładanie obrączek przez młodą parę. Nowożeńcy, na ślubnym kobiercu, przekazują sobie wzajemnie ten symbol miłości i wierności, jedności i nierozerwalności małżeństwa. Uroczystość stara jak cywilizacja, sięgająca swoimi korzeniami aż do czasów starożytnego Egiptu, symbolizująca wzajemne, symboliczne złączne. Pierwotnie wykonywane z roślin i skór, z czasem zaczęły być wykonywane z trwalszych materiałów, takich jak kość słoniowa lub złoto.
Obecnie przed nowożeńcami chcącymi zdecydować się na wybranie obrączek stoi spore wyzwanie. W salonach jubilerskich obrączki stanowią podstawowy towar i jest ich dostępna duża ilość i mnogość rodzajów. Jakie więc wybrać?
Jaki materiał na obrączkę?
Podstawowym materiałem, z którego od wieków wykonuje się obrączki, jest niezmiennie żółte złoto. Odmiana najbardziej miękka, ale dająca przyjemny połysk. Materiał, który chyba najbardziej kojarzy się z tym przedmiotem. Polecane jest kupowanie obrączek 14 karatowych, które stanowią dobry kompromis jakości w stosunku do ceny. Bardzo często jako materiał obrączek ślubnych wykorzystywane są inne rodzaje tego metalu: białe oraz różowe złoto. Nie maja może tak pięknego połysku, ale za to stanowią twardszą jego odmianę. Jednak już nie tylko złoto jest materiałem, który jest brany pod uwagę. Osoby, które szukają czegoś mniej spotykanego, a zarazem trwalszego, decydują się na zakup obrączek z platyny, a nawet tytanu.
Ważne jest aby wybierając wyroby z metali szlachetnych zawsze zwracać uwagę na próby określające zawartość metalu szlachetnego w stopie. W przypadku złota najczęściej sprzedawane w wyrobach tego typu są próby 333 i 585. W przypadku platyny polecana jest próba 590.
Indywidualne wybory
Coraz częściej pojawiają się na rynku obrączki, które wybierane są przez pary poszukujące czegoś niezwykłego, odbiegającego od przyjętych norm. Przez osoby, dla których zwykłe złote krążki już nie wystarczają. Poszukują przedmiotów wyjątkowych. Dla takich par wykonywane są obrączki z metalu szlachetnego, ale w połączeniu z drewnem. Wzory są ustalane według indywidualnych preferencji kupujących.
Obrączki ślubne – kształty
Podobnie ma się sprawa z kształtami ślubnych obrączek. To od młodej pary zależy, czy będą one w przekroju płaskie, wypukłe, czy wklęsłe. Odbiega się też od wzoru obrączek o gładkiej powierzchni. Często posiadają one misterne wzory. Dodatkowym elementem, który wiele par zamawia, jest wykonanie na obrączkach grawerunku. Umieszczane napisy są bardzo różne. Najczęściej jest umieszczana na nich data ślubu, inicjały małżonków, albo też ich imiona.
Obecnie dostępność obrączek ślubnych jest ogromna. Występują w wielu kształtach, wykonywane są z najróżniejszych materiałów. Jedynie wyobraźnia i zasobność portfela może ograniczać kupujących.