Wielu narzeczonym spędza sen z powiek tekst, który ma się znaleźć w treści zaproszeń ślubnych. To jedyny taki dzień w życiu, więc nic dziwnego, że przyszłym małżonkom zależy na tym, aby wszystko było idealne i dopracowane w każdym detalu. Obecnie jest wiele form i stylów stosowanych na zaproszeniach ślubnych, a każda para wybiera ten, który wyda się im najbardziej odpowiedni. Na czym opierać wybór tekstu na zaproszenia ślubne i jakie style są najbardziej popularne, dowiesz się, czytając ten artykuł.
Zaproszenie na ślub cywilny i kościelny
Oba rodzaje ślubów wymagają oficjalnej formy zaproszenia gości. W obu przypadkach można skorzystać z różnych stylów zaproszeń, o których więcej dowiesz się w dalszej części artykułu, jednak treść w obu przypadkach będzie nieco inna. W zaproszeniach na ślub kościelny, który połączony jest ze ślubem cywilnym (tzw. ślub konkordatowy), często używane są zwroty podkreślające religijny charakter uroczystości i posiadają one pewne stałe elementy formuły. Teksty zaproszeń na ślub cywilny są bardzo dowolne, a formuła w pełni zależy od upodobań przyszłych małżonków.
Różne style zaproszeń na ślub
Wśród najbardziej popularnych stylów zaproszeń ślubnych można wyróżnić kilka najczęściej wybieranych przez nowożeńców. Są to:
Zaproszenia formalne – zaproszenia pisane bardzo formalnym językiem, uwzględniające wszystkie formy grzecznościowe i pisane według określonych zasad. Treść takiego zaproszenia jest elegancka i podkreśla powagę uroczystości.
Zaproszenia tradycyjne – mniej formalne, ale niezmiennie akcentujące wagę uroczystości. W zaproszeniu tradycyjnym można oprócz treści samego zaproszenia dodać ulubiony cytat lub wiersz pary młodej, a także uwagi dotyczące przebiegu ceremonii czy preferowanych prezentów.
Zaproszenia rymowane – bardzo popularny rodzaj zaproszeń, przyjemny w odbiorze i oryginalny. Zaproszenia pisane wierszem dają się zapamiętać i z pewnością zrobią wrażenie na gościach. Sprawdzają się zarówno w tekstach zaproszeń na ślub cywilny jak i kościelny.
Zaproszenia humorystyczne – mniej popularne, ale niezwykle sympatyczne zaproszenia pisane w sposób humorystyczny dla odważnych par. Takiego zaproszenia Twoi goście szybko nie zapomną, a fakt, że wywoła na ich twarzach uśmiech to dodatkowa zaleta tego stylu.
Zaproszenia wypisywane ręcznie czy drukowane?
Obecnie obie formy są dopuszczalne i obie uznawane są za poprawne. Najlepiej kierować się ilością gości. Jeżeli organizujemy wielkie wesele, ciężko byłoby wypisać wszystkie zaproszenia ręcznie i forma drukowana będzie z pewnością właściwsza i bardziej estetyczna (zaproszenia drukowane możesz sprawdzić tutaj). Planując kameralny ślub i niewielką liczbę gości bez wątpienia będzie im miło otrzymać ręcznie wypisane zaproszenie.